هویه ابزار اولیه لحیم‌کاری است که دارای یک نوک فلزی بوده و در حدود ۴۳۰ درجه سانتیگراد داغ می‌شود. به وسیله هویه گرما را به وسایلی نظیر سیم، پایه ترانزیستور و پدهای روی مدار چاپی (PCB)  منتقل کرده و آن‌ها را لحیم می­‌کنیم. وقتی پایه مورد نظر به اندازه کافی گرم شد، سیم لحیم، که توسط نوک هویه ذوب شده، روی آن را پر می‌کند. در ادامه با دنیای مهـارت همراه باشید.

 

اگر برای شما ساختن کیت و کارهای الکترونیکی لذت دارد، بهتر است از یک هویه ۳۰ – ۴۰ وات مرغوب استفاده کنید.
لحیم ­کاری احتیاج به ظرافت و دقت و حوصله دارد، هیچوقت با عجله اقدام به لحیم کردن پایه‌های قطعات نکنید. یک پیشنهاد دوستانه برایتان دارم؛ چون ساختن کیت کاری سرگرمی و تفریحی است یعنی من و شمایی که قصد ساخت یک کیت الکترونیک را داریم به دنبال لذت بردن، کسب هیجان و چشیدن طعم شیرین لحیم کاری هستیم، پس هر نوع عجله و بی‌حوصلگی با ذات و مفهوم کیت مغایر است.

نکته بعدی این که حتما از سیم لحیمی مرغوب که داخل بسته بندی کیت‌های دانشجو کیت هست استفاده کنید. برای لحیم کاری آماتوری و آموزشی بهترین نوع سیم لحیم آلیاژی از ۶۰ درصد قلع و ۴۰ درصد سرب می‌باشد.

 

کسانی که تا به حال از هویه استفاده نکرده‌اند، می‌ترسند که به قطعات آسیب برسانند، اما مهم‌تر از آن خطری است که خود آن­ها را تهدید می‌کند.
گفتم که دمای نوک هویه بسیار زیاد است. خود سیم لحیم هم یک فلز گداخته است.
حتماً از عینک ایمنی استفاده کنید و مراقب لباس‌ها و موهای خود باشید چون سیم لحیم حاوی سرب است لطفا پس از لحیم‌کاری دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. درضمن بخار ناشی از کولوفان (داخل سیم ماده‌ای به نام مغزی وجود دارد. مغزی باعث پاک شدن اکسایش موجود شده و سطح درگیر در فرآیند ذوب را تمیز می‌کند، به نام کولوفان) در صورت استشمام، به ریه‌ها آسیب می‌رساند. عقل سلیم و تهیه تدارکات مناسب از همه چیز با اهمیت‌تر است. احتیاط لازم را به خرج دهید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

 

هویه پس از اینکه در معرض هوا قرار می‌گیرد، اکسیده شده و تبدیل به عایق گرما می‌شود.
کثیف بودن نوک هویه باعث می‌شود که مجبور شوید هویه را برای مدت طولانی‌تری نگه دارید و این مسئله ممکن است باعث آسیب رسیدن به مدار چاپی و یا قطعه مربوطه شود.
با یک اسفنج مرطوب وقتی هویه داغ شد، نوک آن را پاک کنید تا لحیم‌های قدیمی از رویش تمیز شوند. نوک هویه را «قلع اندود» کنید. این کار از نوک هویه محافظت کرده. به دقت مقدار کمی از لحیم تازه را روی هویه داغ قرار دهید به طوری که نوک هویه با لحیم پوشیده شود. اگر این کار را به درستی انجام دهید، نوک هویه براق می‌شود. به محض آنکه نوک هویه قلعی شد، می‌توانید اجزای مورد نظرتان را به یکدیگر لحیم کنید. پس از هر چند بار اتصال، هویه رو مجددا تمیز و قلع اندود نمایید.
همچنین، پس از پایان کار نیز نوک هویه را تمیز کنید. این عمل باعث افزایش عمر دستگاه شما می‌شود. به این ترتیب، یک هویه مرغوب سال‌ها برایتان کار خواهد کرد.

لحیم کاری نوعی هنر یا فن در الکترونیک محسوب می شود که هر مهندسی باید آن را خوب یاد بگیرد.
یکی از محاسن ساخت کیت های آموزشی آموختن شیوه های لحیم کاری و حرفه‌ای شدن در این هنر است. پس نترسید، و هویه را بردارید.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست