کاربرد روغن flux

بدون هیچ تردیدی، لحیم کاری از جذاب‌ترین بخش‌های الکترونیک است.
قطعات الکترونیک جهت اتصال روی برد مدار نیاز به یک اتصال دهنده دارند. این اتصال دهنده باید همزمان خاصیت رسانایی، سبک بودن، جذاب شدن بین برد و قطعه را داشته باشد.
از این رو استفاده از یک ترکیب رسانایی به اسم قلع مرسوم می‌باشد. معمولا در قلع‌ها ترکیبانی از سرب و روغن وجود دارند.
این موارد به هنگام اتصال نیاز به حرارت دارند. حرارت ایجاد شده باعث می‌شود در سطح مدار انفعالات شیمیایی صورت گیرد.
در چنین شرایطی خطر اکسید شدن مدار و پایه‌های اتصالات را تهدید می‌کند. جهت جلوگیری از این مشکل که باعث مشکلات جدی در آینده می‌شود، نیاز به استفاده از روغن فلکس Flux یا مایع فلاکس یا چسب فلاکس می‌باشد.

روغن فلکس یا فلاکس

روغن Flux با فرم خوانش fləks یعنی همان فلاکس می‌باشد. ولی در بازار ایران به عنوان فلکس شناخته می‌شود. مهم‌ترین کاربرد آن در مونتاژ و فرآیند لحیم کاری، حفاظت از اکسیداسیون می‌باشد.
معمولا به صورت روغن یا چسب یا خمیر در بازار یافت می‌شوند. انواع مختلفی هم دارد که بر اساس درصد موارد تشکیل دهنده متفاوت هستند. فرآیند لحیم کاری به صورت سنتی و دستی از لحاظ کیفیتی کاملا قابل کنترل می‌باشد. البته با درنظر گرفتن اینکه تجهیزات مناسبی در دسترس داشته باشیم. ولی در فرآیندهای صنعتی و تولید انبوه بسیار تحت تاثیر شرایط خاصی قرار می‌گیرند.
علاوه بر این در بردهای مورد استفاده صنایع نظامی و یا صنایع هوایی، خرابی یک اتصال کوچک در مدار منجر به آسیب‌های بزرگی می‌شود.
از اینرو بایستی با قابلیت اطمینان بالایی بردهای الکترونیکی تولید و مونتاژ شوند. یکی از اقدامات جهت بالابردن قابلیت اطمینان بردهای الکترونیکی در هنگام مونتاژ کاهش موارد آسیب زا هستند.

آلاینده ها در فرایند pcb

به هنگام مونتاژ بردهای الکترونیکی نیاز به قطعات مختلفی می‌باشد. مونتاژهای صنعتی و تیراژ و حساس توسط دستگاه‌های مونتاژ PCB انجام می‌شوند.
در این دستگاه‌ها بسته به نوع عملکردشان، قطعات SMD و قطعات معمولی تحت شرایط خاصی داخل خشاب مونتاژ قرار می‌گیرند.
بردها هم تحت شرایط خاصی وارد دستگاه می‌شوند.
در این فرآیند آلاینده‌های سطحی از جمله اکسیدها، چربی و حتی گرد و غبار، باعث کاهش کیفیت و آسیب به مدار می‌شوند.
در فرآیند ساخت PCB از طراحی تا مونتاژ و ساخت نهایی برد، چالش‌های مختلف و پیچیدگی‌های مختلفی وجود دارند. یکی از همین چالش‌ها که به نظر هم ساده می‌آیند. گرد و غبار و چربی و اکسیدها روی برد یا روی قطعات می‌باشند.
به سادگی می‌توانند یک سخت افزار را در شرایط مختلف آسیب پذیر کنند. برای حفاظت شیمیایی از آلاینده‌های این چنینی به هنگام مونتاژ، نیاز به تجهیزات مختلفی داریم.
یکی از همین تجهیزات روغن فلاکس Flux می‌باشد. بهترین نقطه جوش به هنگام لحیم کاری با استفاده از روغن فلاکس Flux بدست می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست